Jump to content

плащане в размер по голям от текущо задължение


ivpemo

Препоръчани публикации

Уважаеми г-н Тодоров,

При малко по старите версии на програмата имаше възможност да бъде регистрирано плащане от клиент в размер по голям от задължението по текущият документ. В модула „Приходи и разходи” надвнесената сума излизаше с отрицателен знак.. С последните 3 изменения това вече е невъзможно. Според мен, един добър модул, какъвто е „Приходи и разходи” губи от това. Поради факта , че този модул е относително самостоятелен , не би трябвало да се ограничава функционално от една възможност, която на практика при нас се случва често.Това не означава че клиентът плаща повече от изискуемото за взета стока, а че клиента или негов представител внася на каса сума по голяма от задълже-нието по текущо издавания документ. Вчера взел стока а нямал пари, днес има пари и плаща даже в повече, а утре отново ще е на минус защото отново няма пари и т.н. Това е прозата на деня. При такива случаи влиза в действие халважийският тефтер. Обидно при наличието на такава програма .Къде е логиката да не мога да отразя в програмата че клиента е оставил сума по голяма от текущата. Логично е да виждам на коя дата, при създаването на кой документ или по късно, имам нулево плащане, частично плащане, неколкократно плащане , 100% -но плащане, да виждам документите и плащанията в хронологичен порядък. При положение , че сте предвидили толкова много варианти за отразяване и закриване на плащанията , липсва елементарната възможност да отразя че клиента към определен момент е ИЗЛЯЗЪЛ И С КОЛКО НА ПЛЮС, за да мога дали при следващото вземане на стока,или при периодична засечка на взета стока и извършени плащания, знаейки размера на този временен плюс, нещата да се изчистват по документи и съответстващите на тях плащания.

Според мен модула „Приходи и разходи” трябва да възприема и отразява , при доминиращите вече отсрочени плащания, както адресираните към точно определен документ плащания, така и текущи, временно не адресирани такива.

Подскажете ми при тази версия на програмата как мога да запиша и запомня внесена от клиента на каса сума по голяма от текущите задължения по документи.

Моля да бъда извинен за многословието.

С уважение :Иван Момаков

Link to comment
  • Администратор

Уважаеми г-н Момаков,

във версия 2.4.2 на програмата (което е актуалната версия на продукта) е възможно да се въведе и по-голяма сума от задължението по операцията. Това става по време на съставянето на операцията - преди да бъде съхранена. Да, програмата предупреждава потребителя, че отразената сума надвишава задължението по документа, и това е напълно нормално, но същевременно позволява да продължите и да отразите по-голямото плащане. Неудобството, за което съобщавате се отнася до версии 2.4 и 2.4.1, но в текущата версия такъв проблем не съществува.

 

Горното се отнася до модул "Продажби", за който стана дума във Вашия въпрос. Що се отнася до модул "Приходи и разходи", за който също споменахте, той никога не е давал възможност да се въведе определена сума под формата на задължение, а после да се плати в по-голям размер по тази операция. Това беше, и все още е възможно единствено чрез модул "Продажби". Ако имате нужда да въвеждате някакви авансови плащания от клиенти директно в модул "Приходи и разходи", никога не е било проблем да съставите ръчно операция в модула, като за стойност на платената сума да напишете каквото и да е, стига то да не надвишава общото задължение. Тези операции обаче се съставят ръчно и не са обвързани с автоматично създадените записи, които се генерират от модул "Продажби" и модул "Доставки". Все пак, ако това ще е от някаква полза за Вас и ще Ви улесни по някакъв начин, бих могъл да добавя възможност в модул "Приходи и разходи" също да може да се въвеждат плащания, които надхвърлят задължението по операцията.

 

Поздрави,

Иван Тодоров

Link to comment
  • 2 weeks later...

Уважаеми г-н Тодоров,

Благодаря Ви за бързия и коректен отговор.Макар и с известно закъснение, не от куртоазия разбира се, признавам че грешката е моя. Помощната информацията е трябвало да се чете до край.Независимо от правилното програмно решение, ще си позволя да продължа дискусията по тази тема, като малко я разширя. Става въпрос за отразяване на плащанията в програмата на база реалните възможни ситуации.При наложилите се на практика отсрочени плащания ,сумите получавани от клиентите за взета от тях стока все по често са не адресирани към точно определен документ.Събрал клиента някаква сума , толкова платил. Основно, това е при плащане в брой,но има и такива банкови плащания.Нека погледнем таблицата:

__________________________.doc

Основното затруднение се появява когато клиента покрива с едно плащане част от няколко стари задължения и свързаното с това разпределение на сумата по различни документи, в т.ч. някои частично, други цялостно.Възможно е модула „Приходи и разходи” да не влиза във Ваши планове за развитие на програмата или това да представлява трудност от програмна гледна точка. Добре би било ако при плащане на съществуващи стари задължения , сумата да се регистрира директно в модула „Приходи и разходи” /но не като авансово плащане/, успоредно с това - справка на неплатените от клиента задължения в това число и новото, ако в момента се взема стока , и поетапното им закриване в хронологичен или друг порядък без излизане от модула.Сумата автоматично да намалява до пълното и изчерпване в процеса на поетапно закриване на неплатени суми. Така модула би обхванал всички възможни ситуации.

С уважение: Иван Момаков.

 

Link to comment
  • Администратор

Здравейте,

модулът тепърва ще се развива още. Нищо не пречи, разбира се, да се добави и възможността, която предлагате (в т.ч. и директно чрез модул "Продажби"). Благодаря Ви за уместното предложение. Вярвам, че ще е от ползва за доста от потребителите на програмата.

 

Поздрави.

Link to comment

Присъедини се към разговора

Можеш да публикуваш сега, а да се регистрираш после. Ако имаш акаунт, Влез сега за да публикуваш със своя профил.
Забележка: Преди да се покаже, публикацията ще бъде прегледана от модератор.

Гост
Отговорѝ в тази дискусия...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...