Jump to content

изтриване на номенклатура


gogovp

Препоръчани публикации

  • Администратор

Здравейте,

ако артикулът участва в операция, той не може да бъде изтриван. Можете обаче да го направите скрит.

 

Поздрави,

Иван Тодоров

Link to comment
  • 1 year later...

Здравейте,

и аз имам същия проблем. Артикулът няма наличност но като се опитам да го изтрия ми казва че участва в операция.

На 02.09.2014 си направих ревизия. Изтрих всички данни до 31.08 - завеждания и изписвания. Сигурен съм че този по артикул няма никакво движение през посредните 2 месеца, но като опитам да го изтрия - продължава да ми излиза съобщението че участва в операции!!!

Не е проблем да скрия артикула, но когато разпечатвам документа за ревизия ми излизат всички тези "паразитни" нулеви артикули , които не ползвам някой повече от половин година.

Link to comment
  • Администратор

Здравейте,

както сам сте написал по-горе, направили сте ревизия (която също е операция), в която артикулът участва. Както стана ясно обаче, не могат да бъдат изтривани артикули, които участват в операция или имат наличност, различна от нула (по-долу ще обясня защо). От друга страна, проблемът с неизползваните артикули може да се реши много лесно и бързо. Първо - артикули, които са били предварително скрити, вече не се включват в ревизиите (нито пък се показват с останалите артикули). Това, смятам, решава Вашия проблем с натрупването на неизползвани стоки в този документ. Второ - скритите артикули не се появяват и в справките, доколкото справката не обхваща период, в който артикулът е бил използван за нещо. И трето - дори и да не ги скриете, ако премествате ненужните артикули в специално обособена за целта група, винаги можете да приложите филтриране по този признак (група) и да премахнете от справките ненужните данни.

 

А ето и причината артикули да не могат да бъдат изтривани произволно и безразборно. Всеки един артикул представлява съвкупност от множество данни (отделни реквизити). Всъщност част от тях дори не се виждат от потребителя, тъй като са от значение само за програмната логика, но и тези които се виждат са доста. Като приемете това за отправна точка, представете си, какво би се случило с размера на базата Ви данни, ако цялата информация за всеки един артикул го придружава (се записва) във всяка отделна операция, в която артикулът участва. Логично е да се предположи, че само малка част от информацията за артикула е от значение в определен контекст. Например, при покупка на стоката не е необходимо да се предоставя информация за продажната й цена, или други подобни, нищо незначещи в този контекст параметри. С цел икономия на пространство, а и време за обработка, в конкретната операция се записва само важната за документа информация и същевременно се предоставя референция към масива, който съдържа пълните данни за артикула. По този начин става възможно да се избегне излишното мултиплициране на данни, които не са важни в конкретната ситуация и евентуалната им бъдеща промяна няма да доведе до изменяне на параметрите на текущата операция. Благодарение на референцията към оригиналния артикул, програмата може да прочете и останалите данни, ако в друг контекст (например някаква справка) те са й необходими, за да визуализира съответния отчет. С казаното дотук наум, можете да си представите какво би станало, ако беше възможно да се изтрие артикул от масива с номенклатурата на артикулите и да се наруши въпросната установена връзка между тези два примерни масива. Най-просто казано, информацията за артикула щеше да е изтрита и справката няма да може да бъде генерирана поради липса на част от данните. Това, разбира се, е недопустимо, ето защо е и въпросното ограничение.

 

Надявам се, че обяснението хвърля светлина върху този въпрос.

 

Поздрави.

Link to comment

Присъедини се към разговора

Можеш да публикуваш сега, а да се регистрираш после. Ако имаш акаунт, Влез сега за да публикуваш със своя профил.
Забележка: Преди да се покаже, публикацията ще бъде прегледана от модератор.

Гост
Отговорѝ в тази дискусия...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...